Харківської спеціалізованої
школи І-ІІІ ступенів № 114
Харківської міської ради
Харківської області

В 30-х роках ХХ століття на місці садиби пана Птічкина розпочалося будівництво нової школи. Керував роботою інженер Богословський Омел’ян Кирилович. І вже у 1938 році двері школи були відчинені для учнів. Першим директором школи став Вовчук К.І. В 1940 році перші 12 учнів отримали атестат про освіту.
17 червня свій останній шкільний екзамен здавали випускники 1941 року.
22 червня, неділю, вони збиралися провести разом, за містом, на річці, але згадали про це 50 років потому. У 1991 році 9 із 17 випускників 41 року зібралися біля своєї старенької школи, щоб згадати своє дитинство, вчителів, друзів. Серед випускників – Балабуха П.П., закінчив школу з золотою медаллю, навчався у військово-медичній академії ім. Кірова, був організатором охорони здоров’я в радянській армії;
Грипич В.Г. – народний артист СРСР, головний режисер Чернигівського драматичного театра та багато інших цікавих людей. Війна, а потім і просто час, розкидали їх у всі кінці країни, але вони вважають себе харків’янами, люблять своє місто та рідну школу.

/Files/photogallery/01.jpg
Випускники 1941 року зустрілися через 50 років

Школа не припиняла своєї діяльності до нинішнього 2004 року (за винятком років фашиської окупації 1941-1943 років). 26.08.43 року Комінтернівський РОНО дав розпорядження про поновлення роботи в 114 школі (зберігся наказ в.о. директора школи Коломійця М.С. від 26.08.43 року), і всі співробітники (11 чоловік) приступили до роботи 27.08.43 року.
У 1958 році була добудована друга частина школи, в кабінеті №3 відкрили першу експозицію музею Слави.
Наприкінці 60-х років на базі 114 школи працювала школа робочої молоді № 29, керував її роботою директор Зиберов М.І.
За час славної історії школи її роботу очолювали такі директори:
1. Вовчук К.І.
2. Коломієць М.С.
3. Пулинець В.П.
4. Овчаренко О.Ф.
5. Ковальов В.К.
6. Вареник Н.М.
7. Чудікова В.Д.
8. Павелиця О.А.
9. Зелінська Л.І.
10. Ісаєва В.В.

Школа розпочинала свою роботу як українська, з 70-х років працювала як російська, а з 1991 року розпочався поступовий перехід на українську мову навчання. Сьогодні 81% класів навчаються на українській мові.
За час свого існування школа №114 підготувала до життя більше 7,5 тисяч випускників.
Школа має добрі традиції трудового виховання. В 70-х роках було запроваджено виробничу працю, протягом трьох десятиліть тісні зв’язки підтримувала школа з виробничим підприємством “Радіореле”.

З 2002 року учні школи отримують професії “автослюсар” та “оператор комп’ютерного набору” на базі ПТУ № 10,18.
Однією з перших школа встановила у 1985 році комп’ютерний клас. І сьогодні ми пишаємось тим, що школа має сучасну комп’ютерну базу, Internet.
В 2002 році на базі школи було створено навчально-виховний комплекс №114, який має таку структуру:
• середня загальноосвітня школа І ступеню;
• середня загальноосвітня школа ІІ-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням навчальних предметів;
• спеціалізована школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов.
У 2002-2003 навчальному році у НВК №114 функціонувало 17 класів, з них
чотири спеціалізованих з поглибленим вивченням англійської мови, два – природничо-математичного профілю.
У навчально-виховному комплексі №114 впроваджується методика
розвивального навчання, вивчення економіки на основі інтерактивних методик в початковій школі, навчальні курси “Громадянська освіта”, “Практичне право”. Створено Центр додаткової освіти та розвитку “Грані”.
В позаурочний час багато учнів нашої школи займаються в хореографічному, музичному та спортивних гуртках, якими керують захоплені та талановиті люди. Тому наші діти показують високі результати навіть на конкурсах та змаганнях міжнародного рівня. Так Сарджвеладзе Руслан, випускник школи, – золотий призер чемпіонату України та срібний призер чемпіонату світу з кікбоксингу. Хлопчик – степендіат Міського голови. Клєєвський Микита, учень 5-А класу, в минулому навчальному році став переможцем міського турніру “Шлях до науки”.
Багато уваги вчителі школи приділяють патріотичному вихованню дітей. Клуб “Пам”ять”, який очолює заступник директора школи з навчально-виховної роботи Івашенко Т.К., широко відомий за межами області. До 60-річчя визволення нашого міста від німецько-фашиських загарбників в шкільному музеї Слави відкрита нова експозиція “Харків в роки Великої Вітчизняної війни”.
Але головна наша гордість – люди. Свою педагогічну діяльність розпочинали в нашій школі такі відомі в місті та за його межами люди, як Євдокімов В.І. (проректор ХДПУ ім. Г.С. Сковороди), Шпалінський В.В., Гарбер Я.В.

/Files/photogallery/03.jpg
Проректор ХДПУ ім. Г.С. Сковороди Євдокимов В.І. викладав у школі № 114 фізику в 60-х роках

/Files/photogallery/04.jpg
Шпалинський В.В. на початку своєї